Иван Тургенев: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Atchernev (беседа | приноси)
Редакция без резюме
 
Atchernev (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 8:
* "Щастието е като здравето: когато не го забелязваш, значи го има." - "''Счастье - как здоровье: когда его не замечаешь, значит, оно есть.''"
* "Ако с младостта хубавото си отиваше, то останалите възрасти от човешкия живот биха били до такава степен непоносими, че всеки щеше да си прерязва гърлото на тридесет и втората година. Много дрязги плуват в шумните вълни на младостта и отплуват с тях, и все пак няма нищо по-хубаво от тези вълни." - "''Если бы с молодостью уходило одно хорошее - то остальные возрасты человеческой жизни показались бы до того невыносимы, что всякий индивидуум перерезывал бе себе горло на тридцать втором году. Много дрязг плавает в шумных волнах молодости и уплывает с ними; а все-таки лучше этих волн нет ничего''."
* "Любовта е по-силна от смъртта и страха от смъртта. Само любовта поддържа и движи живота." - "''Любовь сильнее смерти и страха смерти. Только ею, только любовью держится и движется жизнь''."
* "Жената не само може да разбере саможертвата, тя сама умее да се жертва." - "''Женщина не только способна понять самопожертвование: она сама умеет пожертвовать собой''."
* "Музиката е разум, въплътен в прекрасни звуци." - "''Музыка - это разум, воплощенный в прекрасных звуках.''"
* "Човек без самолюбие е нищожен. Самолюбието е архимедов лост, чрез който може да бъде преместена Земята." - "''Человек без самолюбия ничтожен. Самолюбие - архимедов рычаг, которым землю с места можно сдвинуть''."
* "Думата 'утре' е измислена за нерешителните хора и децата." - "''Слово "завтра" придумано для людей нерешительных и для детей''."
* "Нашите недостатъци растат на една почва с достойнствата ни, и е трудно да изтръгнем едните, щадейки другите." - "''Наши недостатки растут на одной почве с нашими достоинствами, и трудно вырвать одни, пощадив другие.''"
* "Всеки от нас има една котва, от която, ако сам не пожелае, никога не може да се откъсне - чувството за дълг." - "''У нас у всех есть один якорь, с которого, если сам не захочешь, никогда не сорвешься: чувство долга''."
* "Спори с човек, по-умен от теб: той ще те победи, но от това поражение ти ще извлечеш полза за себе си. Спори с човек равен по ум на теб:никой няма да победи, но в крайна сметка ще изпиташ удоволствие от борбата. Спори с човек с по-слаб ум:спори не от желание за победа, а защото можеш да му бъдеш полезен. Спори дори и с глупака! Няма да получиш нито слава, нито изгода...Но защо пък понякога да не се позабавляваш!" - "''Спорь с человеком умнее тебя: он тебя победит, но из самого твоего поражения ты можешь извлечь пользу для себя. Спорь с человеком ума равного: за кем бы ни оставалась победа, ты по крайней мере испытаешь удовольствие от борьбы. Спорь с человеком ума слабейшего: спорь не из желания победы, но ты можешь быть ему полезным. Спорь даже с глупцом! Ни славы ни выгоды ты не добудешь... Но отчего иногда не позабавиться''!"